חיפוש עבודה היא עבודה בפני עצמה, שתובעת סדר, ארגון, השקעת זמן ומאמץ. מציאת עבודה מתאימה היא משימה שעל-מנת לעמוד בה בהצלחה, יש להתכונן כיאות לביצועה. נדרשת לקיחת אחריות, שימוש במיומנויות בינאישיות, שימוש בקשרים חברתיים, מוטיבציה וכישורים מקצועיים. את כל אלה ניתן ללמוד ולרכוש.

שתי עצות מרכזיות לפני היציאה לדרך: 

1. קחו יוזמה - שום דבר אינו מגיע למי שמחכה... פעלו ובעקביות!!!

2. אל תחכו להזדמנויות- צרו אותן בעצמכם!


 

כדי שלא תירו לעצכם ברגל במהלך ראיון העבודה הבא שלכם, הנה 15 טעויות נפוצות שמהן יש להימנע כאשר רוצים להתקבל לעבודה:


1.תכוונו לפני שאתם יורים- אל תבזבזו את הזמן שלכם בשליחת קורות חיים לפני שהחלטתם מהו התפקיד האידיאלי בשבילכם. "כשאתם מגישים מועמדות לתפקידים שלא מתאימים לכישורים שלכם, הסיכוי שידחו אתכם גדל. תשקיעו זמן בהכנה מקדימה לפני שאתם מתחילים בחיפוש העבודה. כוונו אל עבר התפקיד שבו אתם רוצים ולכו אחריו בנחישות", אומר אל דוידסון, מאמן עסקי.


2.אל תקראו למראיין שלכם בשמו הפרטי- לעולם אל תקראו למראיין שלכם בשמו הפרטי, גם אם הוא צעיר מכם. אלא אם כן הוא מבקש זאת במפורש. פנו אל המראיין בצורה רשמית.


3.אל תהפכו את החיים שלכם לספר פתוח- תשאירו את החיים הפרטים שלכם פרטים. תוודאו שכל התמונות המופרעות שלכם בפייסבוק הן לא ציבוריות.


4.אל תשכחו לעשות תחקיר מקדים- אחד הדברים שהכי פוגעים בהתרשמותו של המראיין הוא לגלות שהמרואיין לא עשה תחקיר מספק על מנת להבין את התפקיד ואת החברה שאליהם הוא מגיש מועמדות. אתם תמיד צריכים להיות יותר מוכנים ובעלי ניסיון ותשוקה רבים יותר מאשר שאר המתמודדים.


5.אל תזניחו את ההופעה שלכם- למרות שבטח שמעתם את זה מיליון פעם, אל תתלבשו בצורה סקסית מדי, קלילה מדי או רשמית מדי. אל תענדו יותר מדי תכשיטים. תתלבשו בהתאם לתפקיד שאתם רוצים לקבל.


6.אל תגישו מועמדות רק בשביל להגיש מועמדות- תגישו מועמדות רק לחברות ולתפקידים שבאמת מעניינים אתכם. "תרדפו אחרי התפקיד הזה, כמו שספורטאי רודף אחרי מדליה", אומר דוידסון. אל תבזבזו את הזמן בשליחת קורות חיים למשרות שבכלל לא מעניינות אתכם.


7.אל תהיו דגים בזמן הריאיון- המראיינים לא מחפשים מועמדים שעונים על שאלות רק ב"כן" וב"לא". נכון שהם מחפשים אחר אנשים שנותנים תשובות ישירות, אבל זה בסדר להרחיב קצת ולתת דוגמאות מניסיונכם שיתאימו לשאלה. מצד שני, אל תדברו יותר מדי. זה יכול להיראות כסימן לעצבנות או לחוסר יכולת להיות ישירים.


8.אל תהיו לא מקצועיים- לדוגמא: אל תבקשו מהמראיין לחזור אליכם עם תשובה למייל ,זה פשוט לא יקרה.


9.אל תשלחו קורות חיים בעובי של "דפי זהב"- תדגישו את היכולות שלכם על גבי עמוד אחד. אם זה לא מסתדר, בקשו ממישהו שיעזור לכם בכך. תזכרו שמי שקורא את קורות החיים שלכם מחליט אם לזמן אתכם לראיון תוך 15 שניות.


10.אל תעשו הכל לבד
- מי שאומר שהכל זה קשרים צודק. אם לא תשתמשו בקשרים של המכרים והחברים שלכם אתם עלולים לפספס הזדמנות לזכות בעבודה שתמיד רציתם. ככל שתערבו יותר אנשים בחיפוש, כך תשפרו את הסיכויים שלכם


11.אל תדחו עזרה- בהמשך לסעיף הקודם, הרבה אנשים חושבים שבקשת עזרה היא סימן לחולשה. במציאות מדובר על אחד הצעדים היותר אמיצים ויותר יעילים שאתם יכולים לעשות. אל תחששו לבקש ממישהו שאתם סומכים עליו שיעזור לכם למצוא עבודה.


12.אל תשכחו להגיד תודה- תדאגו תמיד לשלוח מייל עם הבעת תודה לאדם שקיבל אתכם לראיון למשרה. נצלו את המייל הזה כדי להשאיר על אותו אדם רושם חיובי בכך שתתייחסו בו למשהו שדנתם עליו בראיון.


13.אל תדברו באופן שלילי על הבוסים הקודמים שלכם- לא משנה עד כמה אתם צודקים, זה ממש לא נחוץ ללכלך על המעסיקים הקודמים שלכם. אם מבקשים מכם לדבר על התפקיד הקודם, תהיו מוכנים להתייחס אליו מזווית חיובית ולהראות שאתם מעריכים את הניסיון שצברתם.

14.אל תשכחו לשאול שאלות טובות- אי שאילת שאלות פתוחות היא דרך בטוחה להראות שאתם לא מעוניינים בחברה ובתפקיד שאליהם אתם מתראיינים. תשאלו שאלות כמו: "לאיזה כיוון לדעתכם התפקיד הזה יתפתח?", "מה יכול לגרום לאדם שיזכה בו להצליח בתפקידו?", "למה התפנה התפקיד?", "באיזו דרך הייתם רוצים לראות אותי משתלב בתפקיד?"

בהצלחה!