תחום היזמות נותן מענה לתושבי האזור, המעוניינים בהקמה וליווי עסק קיים.

מספק פלטפורמות מגוונות המקדמות יזמויות ועסקים:פורומים, קורסים, סדנאות, ימי עיון וכנסים.

במרכז מעברים ניתן לקבל ייעוץ וליווי אישי ליזמים.

 
ביקור בקליניקה של עינב שנער-חוויה מרגשת ואימהית במיוחד!
כתבה- חדוה גבריאל
הפעם, כאשר חשבתי יחד עם סיון בלנק מנהלת תחום היזמות איזה יזם אני מעוניינת לפגוש ולהכיר, החלטתי לבחור בעצמי את עינב שנער אותה הכרתי בכל מיני מפגשים בזמן תפקידי ב"מעברים" וידעתי שיש לה קליניקה מיוחדת לעיסויים וטיפולים אלטרנטיביים, אך היא גם עוסקת בתחום שתמיד סקרן אותי – "דולה"  
(בהחלט יתכן שהבחירה שלי קשורה להיריון האישי שלי...).
נסעתי לקיבוץ ברור חיל ונפגשתי עם עינב בקליניקה שלה, אשר נראית מזמינה מבחוץ ועוד יותר מבפנים. האווירה והאנרגיות של עינב עצמה מיד מכניסים את מי שנכנס לקליניקה לתחושת ביתית וחמה.
עינב הציעה לי כוס מים צוננים והתיישבנו לדבר.

"קודם כל עינב, בואי תסבירי לי מה זה בכלל אומר "דולה", כי אני אישית מכירה את הביטוי הזה אך לא באמת את פירושו".
" אז קודם כל נתייחס לפירוש השם "דוּלה" : המילה מגיעה מהשפה היוונית ופירושה שפחה
זו שעוזרת לנשים. אמנם בעבר היה יחס שלילי למילה, אך כיום ההקשר הינו חיובי והמקביל למונח העברי הוא "תומכת לידה".

"ובעצם למה זה כ"כ מומלץ להזמין את שירותי הדולה לחוויית הלידה?"
"בואי נתחיל בכך שכל ההיריון האישה מקבלת הרבה מאוד מידע והמלצות מכל הכיוונים, לגבי איך הלידה צריכה להיות ולהרגיש ומה היא צריכה לעשות כאשר 
היא בתוך החוויה, אך כשהיא כבר ממש בתהליך הלידה ויש כ"כ הרבה לחץ עליה, הרבה פעמים היא שוכחת את כל מה שהמליצו לה.
לכן בהכנה עם האישה ההרה ועם בן זוגה, אנחנו עוברים יחד על כל התהליך ואני עוזרת להם לעשות את הבחירות שמתאימות להם, בצורה מודעת ושקולה, למשל: לידה טבעית או לידה עם משככי כאבים כמו: אפידורל, האם לבחור מוניטור ר
צוף או לסירוגין, תנוחות לידה ואיך הם יכולים לעזור ללידה ולקדם אותה, אילו נשימות מומלצות ובכלל מהו תהליך הלידה אשר בקרוב היא תחווה.
כל אישה יודעת שהצירים הינם כואבים ביותר, אך כאשר האישה יודעת שכאבי הלידה הם לא פצע שכואב, אלא התכווצויות שדוחפות את התינוק בתעלת הרחם ומקדמים אותו החוצה לאוויר העולם מתוך הבנת התהליך, נהיה לה יותר קל לקבל את אותם הצירים ולהזכיר לעצמה ש"הנה הגוף שלי ואני עוזרים לתינוק להתקדם ולצאת ממני" וזה בהחלט עוזר להתמודד עם הצירים.
"מה בעצם כולל הליווי כדולה אצלך ?"
"בדרך כלל פונים אלי בסביבות שבוע 25-26 של ההיריון, ל
מרות שניתן לפנות בכל שלב,
כל אחת פונה כאשר היא מרגישה שהיא זקוקה לתחילת ההתחברות לתהליך ואין ממש חוקים לכך.

התהליך כולל 4 מפגשים:
מפגש ראשון- היכרות, הכנת הגוף ללידה, למידת זיהוי סימ
ני הלידה והבנת מהלך הלידה.
אני מלמדת את האישה אילו תנוחות, נשימות ותנועות עוזרות במהלך כל שלב בלידה ואיך לבדוק את תדירות הצירים ובעצם לתת לה את ההסבר וההבנה לגבי מה כוללת חווית הלידה.

מפגש שני- היולדת ואני מדברות בכלל על ההיריון ועל תקופת ההירי
ון- איזו תזונה חשובה, היבטים רפואיים, איך להתמודד עם אי הנוחות של ההיריון ואיך היא חווה את החוויה של ההיריון. אנו מבררות ביחד אילו התלבטויות יש לה לגבי הלידה וגם איך מקבלים את ההיריון שלה במקום העבודה. היולדת מקבלת שלל טיפים להקלה על התהליך ונזכרת באפשרות ליהנות מההיריון המתפתח.

מפגש שלישי- אנחנו עוברות לטיפול דרך המגע במסגרתו האישה ההרה מקבלת עיסוי הריון מפנק
ואנחנו בודקות יחד אילו רגשות עולים וצפים ואנחנו נותנות מקום לפורקן רגשי, אם צריך, והזדמנות לגוף להשתחרר ולהירגע.

מפגש רביעי- זהו מפגש אשר מגיעים אליו שני בני הזוג ואז אנחנו מדברים ומתאמים ציפיות לגבי תהליך הלידה (עם או ללא דולה).
אנחנו בודקים יחד עם האישה ובן זוגה מה הציפיות מעצמם בחוויית הלידה, מה הציפיות מבן/בת הזוג בתהליך ומה הציפיות מהדולה, במידה והם בוחרים שהיא תצטרף לחוויית הלידה.
יחד אנחנו מכינים תוכנית לידה אשר מוסכמת על שניהם - היולדת ובן הזוג."

"אילו שאלות יש בתוכנית הלידה?"
"באיזה בית חולים הם מתכננים ללדת בו? האם היולדת מתכננת לקחת אפידורל או סוג אחר של משככי כאבים? מתי יוצאים לבית החולים? האם היא רוצה לקבל מגע מבן הזוג או ממני בתהליך הלידה? האם היא רוצה מוסיקה בזמן הלידה או ריחות מסוימים בחדר אשר יעזרו לה להירגע? כמה מלווים היא רוצה בחדר הלידה ועוד...
זה גם המקום שבו אנחנו מדברים על מה שקורה אחרי הלידה, לאחר שיוצא התינוק:
יש המון חוויות בבית החולים אשר גם לגביהן יש לבני הזוג אפשרות להחליט, לתכנן אותם ולבקש מבית החולים להתייחס לבקשותיהם, כמו: האם למרוח לתינוק ברגע שיצא משחה אנטיביוטית או לא, האם לרחוץ את התינוק מיד לאחר יציאתו לעולם או לחכות מעט, האם היולדת תרצה להניק מיד אחרי הלידה, האם הם רוצים לתת לתינוקם חיסונים כבר בבית החולים או לאחר מכן בטיפת חלב, האם היולדת רוצה שיניחו את תינוקה בחיקה מיד אחרי הלידה או לא ועוד.
זה המקום גם לציין שכל זה אפשרי בתנאי שהלידה מתנהלת בצורה טובה וללא צורך בהתערבות רפואית מיוחדת."

"טוב, אחרי שהבנו מהי הדולה ומה את נותנת בתהליך הליווי, אני אשמח לדעת איך הגעת בכלל לתחום זה?"
"התחלתי ללמוד קורסים במדיטציה בטיול של אחרי הצבא, המשכתי בלימודי צילום ומשם לארה"ב ללימודי רפואת המגע כלומר, עיסוי שבדי, עיסוי עם אבנים חמות, עיסוי רפואי ועוד. תמיכה בהיריון ולידה הייתה המשך טבעי לעיסויי ההיריון הרבים מספור שעשיתי במשך שנות עבודתי בבתי הספא
ובקליניקה שלי (יש נשים שליוויתי אותן מההיריון הראשון לשני בעיסוי..). למדתי ב"גאיה מקום להיוולד" בגן יאשיה בקורס דולות ואף התחלתי ללמד דולות לאחר הסמכתי . בקורס עוברים התמחות בכל הקשור לזמן ההיריון והלידה, כמו: תזונה בהיריון, אנטומיה של הגוף, ארומתרפיה להיריון, עיסוי הריון, רפלקסולוגיה, צמחי מרפא, הומאופתיה ועוד, כך שהיום אני מגיעה ללידה עם "תיק קסמים" שמלא אפשרויות להרגעה והקלה על היולדת. ב - 2005 קיבלתי תעודת דולה מקצועית ומאז אני עוסקת בתחום זה."

"מניסיונך, קיומה של הדולה בחוויית הלידה אינה מפריעה לאינטימיות של בני הזוג?"
"זו שאלה מצוינת, והרבה שואלים אותה כאשר הם חושבים על ליווי הדולה בחדר הלידה.
חשוב לי להגיד שלצד הצורך באינטימיות עולות המון שאלות בזמן הלידה, יש הרבה לחץ ולפעמים קשיים שנלווים לחוויה ולכן מישהו מקצועי שיכול להרגיע, לעזור, לעודד ולהגיד שזה בסדר מה שהם חשים ושזה טבעי- יכול מאוד לעזור ברגעים כאלה.
הדולה נמצאת בחדר הלידה כדי להגיד את המילים הנכונות ברגעים הנכונים, להציע כל מיני טיפולים או עזרים אשר יכולים להרגיע כמו להריח שמן תפוז או לעסות את גב היולדת בזמן ציר ועל הדרך לעזור לבן הזוג המבולבל אם יש צורך גם בכך."

"טוב, עכשיו בואי תספרי מה הוא בעצם העסק שלך- מעבר לעיסוקך כדולה"
" העסק שלי מורכב מכמה תחומים:
1. אני מרצה ומלמדת את תחום העיסוי במכללות בבית ברל, בגבעת וושינגטון ובווינגייט.
2. אני מנהלת קליניקה לרפואה משלימה בברור חיל אשר עוסקת ב:
• עיסוי שבדי ורפואי, אבנים חמות ואיורוודה, טיפולים לכאבים כרוניים, בעיות אורתופדיות, בעיות גב, צוואר ועוד.
• ועוד בתחום ההיריון- הכנה ללידה ועיסוי הריון
בקליניקה יש גם טיפולי דיקור סיני- טיפול בבעיות רפואיות ורגשיות וגם בתחום ההיריון ובמחלות ילדים ותינוקות."

"איך הכרת את מרכז מעברים?"
"הכרתי לראשונה את מעברים דרך כתבה שנעשתה על המרכז בעיתון של שער הנגב ובנוסף כאשר שאלתי חברים כשהגענו לאזור (בעלי בן קיבוץ ברור חיל, אך לא היינו באזור כמה שנים טובות) והתעניינתי בפתרונות תעסוקה, כולם הכווינו אותי לפנות למעברים אשר עוזרים במציאת עבודה וזה בהחלט שירות נגיש ונוח שיש פה באזור.
בהמשך התחלתי ללכת למועדון נשות עסקים, אשר מתקיים במועצה אזורית בני שמעון והוא חלק נוסף משירותי מעברים עבור יזמים של האזור.
שם בעצם חשפתי את העסק שלי אשר העברתי אותו מהצפון הארץ כשהחלטתי להתחיל להפעיל אותו כאן באזור הדרום.
אני חייבת לציין שזה עזר לי בכמה רבדים: לתחושת השייכות לאזור בצורה פיזית, להכיר אנשים ואילו עסקים יש פה וליצור שיתופי פעולה בין היזמים - דרך שבה אני מאמינה מאוד כתורמת לכולם.
גם התכנים המקצועיים שמעבירים במועדון מאוד עניינו אותי ותרמו לי להתפתח כעסק.
חוץ מזה אני נמצאת כבר כמעט שנה בתוכנית מדהימה בשם "תעסוקה לרווחה" של עמותת "בעצמי" שגם היא מופעלת באזור דרך מרכז מעברים ומאוד עזרה לי להתמקד בתחום התעסוקתי שלי ובעצם עזרה לי להבין מהו החזון שלי, לימדה אותי להתנהל בצורה כלכלית טובה יותר - כאדם פרטי וכעסק."

"טוב, לסיום הריאיון, אשמח לקבל ממך כמה טיפים לתקופת ההיריון וטיפ טוב גם ליזמים"
" לנשים ההרות אני מציעה לקרוא את הספר "לידה פעילה" של ג'נט בלאסקאס, אשר כולל בתוכו תשובות כמעט לכל השאלות שעולות בתקופת ההיריון ואת המידע שצריך לגבי בדיקות ולידה.
הספר ממש מסביר את הכל מא' ועד ת' מתקופת ההתעברות ועד לאחר הלידה, מנקודת מבט לא מפחידה וממקום חיובי שמאמין שהאישה היא ייצור חכם , אחראי ובעל אפשרות בחירה בתהליך הלידה שלה.
חשוב לזכור שהריון זו לא מחלה אלא מצב אחר לגמרי לאישה, שבו היא אחראית על גידולו של אדם נוסף בתוך גופה, אז לכבודו חשוב להקשיב לגוף ולעשות מה שהיא חשה שיהיה לו טוב, כמו: מתי לאכול, מתי לנוח ועוד.
צריך לזכור שמתחילת חודש שמיני הגוף זקוק ליותר מנוחה ולכן לא מומלץ להרים משקל כבד, לנוח יותר ולהכין את הגוף ללידה המתקרבת.
וברצוני להוסיף עוד משהו חשוב: גם אם לא תהייה לזוג את לידת החלומות שלהם, הכל בר תיקון כי בסופו של דבר אהבתם של ההורים והיכרותם עם התינוק הם הדברים החשובים באמת!.
ועוד טיפ קטן לאמא שהרה לא בפעם הראשונה- עבודה רגשית עוד לפני הלידה הבאה עשויה לשחרר את הכיווץ ואת הטראומה באם היא קיימת."
וטיפ ליזמים:
"אני מאוד ממליצה להצטרף ולהגיע לאחד הפורומים אשר מתנהלים עבור יזמים פה באזור- מועדון נשות עסקים או נגב עסקים - גם אם את רק עסק בהתהוותו או גם כשהעסק שלך כבר עובד כמה זמן.
אפשר לשאוב משם כלים ויידע מעשיים עבור העסק, זה נותן תחושת שיתוף שמאוד חשובה, בעיקר עם העסק שלך מתקיים באזור הפריפריה ובעיקר יכול לפתוח לך דלתות לשיתופי פעולה בין יזמים מקומיים, מה שיגרום לצמיחה של כל העסקים יחד."


לאחר שסיימנו את הריאיון, עברנו לשמחתי גם לחלק החווייתי של המפגש, שהיה טעימה של עיסוי הריון.
נשכבתי על מיטת הטיפולים, כאשר עינב כבר דאגה ליצור בחדר אווירה מתאימה לתחושת רוגע ושחרור.
העיסוי היה מפנק ומרגיע. היא השתמשה בשמן שקדים וידעה בדיוק איפה כואב לי ואיפה הנקודות שמאז שאני סוחבת את הבטן הגדלה, מאוד לוחצים לי וגורמים לי לאי נוחות.
הרגשתי שהיא השקיעה את כל כולה מתוך אהבה, נתינה ורצון לשמח אישה הרה
וזה היה נפלא !!
נפרדתי ממנה בחיבוק גדול וידעתי שאני עוד אגיע לעינב באופן פרטי כדי להמשיך מאיפה שהפסקנו.
ורגע לפני שהלכתי היא נתנה לי לחשוב על שאלה אשר מעסיקה אותי בתקופה מיוחדת זו ולהוציא קלף הריון מהחפיסה, ומיד הקלף נתן לי הבנה מה עלי לעשות...
אני ממליצה בחום על שירותיה של עינב, אשר היא עצמה אדם נעים ומרגיע ואני בטוחה שבכל הקשור לליווי שלה כדולה היא בהחלט עוזרת גם מבחינה נפשית וגם מבחינה פיזית לעבור בצורה מיטבית את תהליך הלידה ותקופת ההיריון.